Први потпредседник Владе и министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић, истакао је да је Кризни штаб усвојио план Министарства просвете, науке и технолошког развоја, по коме постоје три модела организације образовно-васпитног рада који се могу примењивати током школске године, у зависности од епидемиолошке ситуације и укрштања података о  броју вакцинисаних, броју заражених, проценту позитивних тестова и како се примењују мере превенције у самим школама.

Први модел припадаће потпуно сигурном окружењу где образовно-васпитни рад може да се одвија у школи, за све ученике у одељењу истовремено. Час траје 45 минута, деца седе заједно у клупама, носе маску само док разговарају. Вакцинисани наставници не носе маску све док не приђу ученику на 1.5 метар растојања. Други  или комбиновани модел, представља организацију наставе путем непосредног рада и онлајн. Овај модел сличан је прошлогодишњем – за ученике од 1. до 6. разреда настава је у школи, а за ученике 7. и 8. разреда, као и за средњошколце – настава се одвија комбиновано.  Одељења су подељена на групе до 16 ученика, један дан су у школи, а други наставу слушају на даљину. Трећи модел резервисан је за најугроженије општине, односно оне, који по поменутим факторима, представљају велики степен ризика по здравље опште популације у тој конкретној средини“, појаснио је министар Ружић, додајући да ће редовна настава кренути у највећем броју школа.

Он је истакао да ће епидемиолошку ситуацију у  школама сагледавати  и Тим за школе који чине представници Института  за Јавно здравље “ Милан Јовановић -Батут“ и Министарства.

Тај тим има за задатак да у наредном периоду прати и координише примену превентивних мера у раду школа и на недељном нивоу разматра ситуацију у свакој појединачној локалној самоуправи и доноси одлуку који модел наставе може да се примењује“ навео је Ружић и објаснио да ће се на основу критеријума у локалним самоуправама примењивати одређени или комбинација модела и да ће се сврстати у зелену, жуту или црвену зону. Он је истакао да зелена зона заправо представља низак ризик заражавања од вируса ковид, жута за средњи ризик, док је црвена зона симбол високог ризика заражавања.

Уколико дође до промене модела, школе ће о томе обавестити родитеље до петка до 12 часова.

У случају двоје или више ученика заражених та група/одељење прећи ће на онлајн наставу на 10 дана.

Када су у питању предшколске установе, ту важе препоруке из јула, где деца не носе маске и даље, као ни вакцинисани васпитачи.

Текст преузет са mpn.gov.rs